Programmes des Courses Dimanche le 16 Septembre
Course Couloir 200m Comm.  mixte Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Équipe
42 1   8:00    
2 MC+ 3 0:54.76
3 Faucons 4 0:56.65
4 Maîtres Dragon 2 0:54.72
5 Maroon 5 1:01.13
6 BananaShip 1 0:53.65
Course Couloir 200m Comm.  mixte Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Équipe
43 1 WD-40 8:10 2 0:56.14
2 Ottawa Police Blue Dragon 3 0:56.59
3 Motorboaters 1 0:54.39
4 Jade Dragons 4 0:56.60
5 Beat Boat 5 0:56.89
6 Mad Paddlers 6 0:58.08
Course Couloir 200m Comm.  mixte Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Équipe
44 1 SuDu 8:17 1 0:54.35
2 22D-BIF 3 0:56.73
3 Something's on Fire 2 0:56.61
4 Caravela 5 1:01.21
5 Air Canada 1 (Amateur) 6 1:14.83
6 Verdun Impact 4 0:58.40
Course Couloir 200m Comm.  mixte Éliminatoire 4 Heure Rang Temps
Équipe
45 1   8:24    
2 22D-Hurricanes 4 0:57.84
3 Bell Viking 5 0:58.49
4 Desjardins 3 0:57.42
5 H2O Shockwave mixte 2 0:56.69
6 BrainWash 1 0:53.81
Course Couloir 200m Comm.  mixte Éliminatoire 5 Heure Rang Temps
Équipe
46 1 Tsunami 8:31 2 0:55.81
2 Asian Dragons 3 0:55.95
3 Dragons du Richelieu 4 0:56.35
4 Gingerbread Crew 5 0:57.74
5 Malia Misfits 6 0:57.87
6 Carleton Dragon Boat 1 0:55.54
Course Couloir 200m Comm.  mixte Éliminatoire 6 Heure Rang Temps
Équipe
47 1   8:38    
2 Air Canada 2 (Amateur) 5 1:05.81
3 Dawson College (Amateur) 3 0:58.59
4 SINO Montreal Dragon Boat Team 2 0:58.50
5 Drag'Eau 1 0:54.92
6 RBC Comets X/-5 E1 4 0:59.19
Course Couloir 200m Sport  mixte Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Équipe
48 1 Sutton 8:45 3 0:54.94
2 Dragon Beasts 4 0:55.14
3 22D-Premier Mixed B 5 0:55.33
4 Evolution 2 0:54.02
5 H2O Arsenal Premier Mixte 1 0:51.87
6      
Course Couloir 200m Sport  mixte Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Équipe
49 1 Les Barbares de Québec 8:52 4 0:54.38
2 Verdun Force 5 0:55.31
3 H2O 40+ Mixte Senior A 1 0:51.74
4 22Dragons Senior A Mixte 2 0:52.79
5 Bras de Fer 3 0:53.87
6      
Course Couloir 200m Sport  mixte Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Équipe
50 1 H2O 50+ Mixte Senior B 8:59 5 0:53.79
2 True Grit 3 0:52.52
3 Drakkar 4 0:52.53
4 22D-Premier Mixed A 1 0:50.80
5 The Double-Dippers 2 0:51.69
6      
Course Couloir 200m Sport  mixte Éliminatoire 4 Heure Rang Temps
Équipe
51 1 Les Crinqués 9:06 1 0:52.58
2 Gunnel Gremlins 2 0:53.29
3 Tornade 3 0:53.47
4 22D Senior B Mixte 5 0:54.84
5 RBC Comets 4 0:54.80
6      
Course Couloir 200m Comm. femme Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Équipe
52 1   9:13    
2 Montreal Waves 3 0:59.34
3 La Galère 1 0:58.18
4 Mille Pales 2 0:58.84
5 Edmonton Breast Friends 5 1:06.68
6 Power of 20 4 1:04.10
Course Couloir 200m Comm. femme Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Équipe
53 1 Missiles 9:20 5 1:00.68
2 La Tribu 4 1:00.05
3 Torpilles 3 0:59.83
4 Dirty Oars 2 0:59.55
5 Le SWAT 1 0:56.95
6 22D-Aquavit 6 1:03.73
Course Couloir 200m Comm. femme Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Équipe
54 1 Psirens 9:27 2 1:00.82
2 Les Raies 1 0:57.99
3 22D-FBI 3 1:01.94
4 Two Abreast Côte-à-côte 5 1:10.91
5 Vise-à-vie 4 1:02.83
6      
Course Couloir 200m Comm. femme Éliminatoire 4 Heure Rang Temps
Équipe
55 1 Les Draveurs 3R 9:34 1 0:59.09
2 Les Amazones de Québec 2 0:59.78
3 BEAST! Women 3 1:00.13
4 West Island Dragons 5 1:09.48
5 Seincr'eau 4 1:02.90
6      
Course Couloir 200m Sport  Femme Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Équipe
56 1   9:41    
2 22D Premier Women 1 0:53.18
3 Dragon Beasts Women 3 0:56.71
4 22D-U24 True Grit Women 4 0:56.94
5 Verdun Women 5 0:58.22
6 H2O 40+ Femmes Senior A 2 0:54.47
Course Couloir 200m Sport  Femme Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Équipe
57 1   9:48    
2 Double Dippers Femmes 3 0:57.33
3 Cascades Women 4 0:57.63
4 H2O 50+ Femmes Senior B 5 0:58.18
5 Kerozen 1 0:52.75
6 22D Senior A Women 2 0:54.52
Course Couloir 200m Sport  Femme Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Équipe
58 1   9:55    
2 H2O Gonzesses-Shockwave 5 0:58.29
3 H2O Arsenal Premiere Femme 1 0:53.90
4 22D Senior B Women 4 0:58.23
5 Firefly 3 0:56.27
6 Ottawa Premier Galley Girls 2 0:53.97
Course Couloir 200m Sport  Open Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Équipe
59 1 Verdun Men 10:02 3 0:52.49
2 H2O Arsenal Premiere Open 1 0:50.76
3 Rideau Titans 2 0:51.30
4 Draveurs 6 0:53.87
5 22Dragons Senior Open 4 0:52.82
6 Beast Legacy 5 0:52.88
Course Couloir 200m Sport  Open Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Équipe
60 1 Beast! Men 10:09 3 0:50.81
2 22D-U24 True Grit Open 4 0:51.08
3 Double Dippers MEN 1 0:50.22
4 Légion 5 0:51.50
5 22D-Premier Open 2 0:50.49
6 H2O 40+ Open Senior A 6 0:51.66
Course Couloir 200m Comm.  mixte Finale E Heure Rang Temps
Équipe
61 1 Maroon 10:16 6 1:01.19
2 SINO Montreal Dragon Boat Team 3 0:59.75
3 Verdun Impact 1 0:58.59
4 Bell Viking 2 0:59.47
5 RBC Comets X/-5 E1 4 1:00.03
6 Caravela 5 1:01.17
Course Couloir 200m Comm.  mixte Finale D Heure Rang Temps
Équipe
62 1 Malia Misfits 10:23 6 0:58.84
2 Gingerbread Crew 5 0:58.67
3 Beat Boat 4 0:58.33
4 Desjardins 1 0:57.65
5 22D-Hurricanes 2 0:57.78
6 Mad Paddlers 3 0:58.20
Course Couloir 200m Comm.  mixte Finale C Heure Rang Temps
Équipe
63 1 H2O Shockwave mixte 10:30 2 0:57.86
2 Something's on Fire 5 0:58.04
3 Ottawa Police Blue Dragon 4 0:58.00
4 Jade Dragons 3 0:57.99
5 Faucons 6 0:58.43
6 22D-BIF 1 0:57.68
Course Couloir 200m Comm.  mixte Finale B Heure Rang Temps
Équipe
64 1 WD-40 10:37 2 0:56.10
2 Tsunami 4 0:56.38
3 Drag'Eau 3 0:56.28
4 Carleton Dragon Boat 6 0:56.93
5 Asian Dragons 5 0:56.57
6 Dragons du Richelieu 1 0:56.04
Course Couloir 200m Comm.  Mixte Grande Finale A Heure Rang Temps
Équipe
65 1 Maîtres Dragon 10:44 6 0:55.82
2 SuDu 5 0:55.73
3 BananaShip 4 0:54.85
4 BrainWash 3 0:54.54
5 Motorboaters 2 0:54.42
6 MC+ 1 0:54.16
 
Course Couloir 200m Amateur Finale A Heure Rang Temps
Équipe
66 1   10:51    
2 Air Canada 2 (Amateur) 3 1:09.41
3 Dawson College (Amateur) 1 0:57.71
4 Air Canada 1 (Amateur) 2 1:08.06
5      
6      
Course Couloir 200m Sport  mixte Finale D Heure Rang Temps
Équipe
67 1   10:58    
2 Verdun Force 4 0:55.39
3 Sutton 1 0:53.42
4 Dragon Beasts 3 0:53.92
5 22D-Premier Mixed B 2 0:53.55
6      
Course Couloir 200m Sport  mixte Finale C Heure Rang Temps
Équipe
68 1   11:05    
2 RBC Comets 2 0:54.49
3 Evolution 1 0:54.07
4 Les Barbares de Québec 3 0:54.69
5 22D Senior B Mixte 4 0:55.14
6      
Course Couloir 200m Sport  mixte Finale B Heure Rang Temps
Équipe
69 1 H2O 50+ Mixte Senior B 11:12 6 0:54.23
2 Gunnel Gremlins 2 0:53.42
3 Les Crinqués 1 0:53.03
4 22Dragons Senior A Mixte 3 0:53.64
5 Tornade 5 0:53.89
6 Bras de Fer 4 0:53.78
Course Couloir 200m Sport  mixte Grande Finale A Heure Rang Temps
Équipe
70 1 True Grit 11:19 4 0:52.20
2 H2O 40+ Mixte Senior A 5 0:52.24
3 22D-Premier Mixed A 2 0:50.98
4 The Double-Dippers 3 0:51.78
5 H2O Arsenal Premier Mixte 1 0:50.82
6 Drakkar 6 0:53.68
Course Couloir 200m Comm. Femme Finale D Heure Rang Temps
Équipe
71 1   11:26    
2 Two Abreast Côte-à-côte 3 1:11.89
3 Edmonton Breast Friends 1 1:07.96
4 West Island Dragons 2 1:09.36
5      
6      
Course Couloir 200m Comm. Femme Finale C Heure Rang Temps
Équipe
72 1 22D-Aquavit 11:33 5 1:02.95
2 Vise-à-vie 3 1:02.60
3 Psirens 1 1:01.42
4 22D-FBI 2 1:02.25
5 Seincr'eau 4 1:02.66
6 Power of 20 6 1:03.97
Course Couloir 200m Comm. Femme Finale B Heure Rang Temps
Équipe
73 1 BEAST! Women 11:40 3 1:00.24
2 Torpilles 6 1:02.23
3 Dirty Oars 4 1:00.59
4 Les Amazones de Québec 2 0:59.41
5 La Tribu 1 0:59.20
6 Missiles 5 1:02.15
Course Couloir 200m Comm. Femme Grande Finale A Heure Rang Temps
Équipe
74 1 Les Draveurs 3R 11:47 3 0:58.48
2 La Galère 2 0:58.43
3 Le SWAT 1 0:57.98
4 Les Raies 4 0:58.79
5 Mille Pales 5 0:59.84
6 Montreal Waves 6 1:01.41
Course Couloir 200m Sport  Femme Finale C Heure Rang Temps
Équipe
75 1   11:54    
2 H2O Gonzesses-Shockwave 3 1:01.25
3 Verdun Women 1 1:00.35
4 22D Senior B Women 2 1:00.42
5      
6      
Course Couloir 200m Sport  Femme Finale B Heure Rang Temps
Équipe
76 1 Cascades Women 12:01 4 0:57.79
2 22D-U24 True Grit Women 5 0:57.88
3 Firefly 2 0:57.17
4 Dragon Beasts Women 3 0:57.62
5 Double Dippers Femmes 1 0:56.88
6 H2O 50+ Femmes Senior B 6 0:59.06
Course Couloir 200m Sport  Femme Grande Finale A Heure Rang Temps
Équipe
77 1 H2O 40+ Femmes Senior A 12:08 3 0:54.64
2 H2O Arsenal Premiere Femme 5 0:54.88
3 Kerozen 1 0:53.08
4 22D Premier Women 2 0:53.96
5 Ottawa Premier Galley Girls 4 0:54.77
6 22D Senior A Women 6 0:55.72
Course Couloir 200m Sport  Open Finale B Heure Rang Temps
Équipe
78 1 Beast Legacy 12:15 3 0:52.82
2 Verdun Men 5 0:54.04
3 Légion 4 0:53.93
4 H2O 40+ Open Senior A 1 0:52.78
5 22Dragons Senior Open 1 0:52.78
6 Draveurs 6 0:54.79
Course Couloir 200m Sport  Open Grande Finale A Heure Rang Temps
Équipe
79 1 22D-U24 True Grit Open 12:22 4 0:51.22
2 H2O Arsenal Premiere Open 2 0:50.70
3 Double Dippers MEN 1 0:50.52
4 22D-Premier Open 5 0:51.26
5 Beast! Men 3 0:50.96
6 Rideau Titans 6 0:51.43
Course Couloir 2000m Comm Mixte Finale B Heure Rang Temps
Équipe
80 1 Ottawa Police Blue Dragon 13:00 7 12:23.38
2 22D-Hurricanes 2 12:16.19
3* 22D-BIF 4 12:21.47
4* H2O Shockwave mixte 1 12:09.31
5* Gingerbread Crew 6 12:22.09
6* Desjardins 5 12:22.04
7* Mad Paddlers 11 12:50.01
8* Jade Dragons 15 13:41.71
9* Bell Viking 14 13:10.49
10* SINO Montreal Dragon Boat Team 3 12:21.31
11* Malia Misfits 10 12:47.90
12 RBC Comets X/-5 E1 13 13:05.33
13 Caravela 9 12:31.84
14 Verdun Impact 8 12:23.71
15 Maroon 12 13:03.96
* Boat 3: 1s bonus for being impeded in turn 6; 5s penalty for impeding another boat in straightaway 5
Boat 4: 4 x 1s bonuses for being impeded by another boat in turns 2, 3, 5, & 6; 30s penalty for unsportsmanlike conduct in straightaway 8
Boat 5: 2 x 5s penalties for not giving right of way to boat 4 in turns 2 & 3
Boat 6: 1s bonus for being impeded in turn 3; 5s penalty for not giving right of way to boat 4 in turn 5; 2s bonus for being impeded by boat 9 in turn 7
Boat 7: 2 x 1s bonuses for not being given room in turn 2 and straightaway 3; 5s penalty for not giving right of way to boat 6 in turn 3
Boat 8: 3 x 5s penalties for not giving room in turn 2, straightaway 3, and turn 6
Boat 9: 2 x 5s penalties for being impeded in turns 6 & 7
Boat 10: 2 x 1s penalties for not giving room in turns 4 & 5
Boat 11: 3 x 5s penalties for not giving room to boat 10 in turns 4, 5, & 7
Course Couloir 2000m Comm Mixte Finale A Heure Rang Temps
Équipe
81 1 SuDu 13:45 2 11:23.65
2 BrainWash 1 11:10.97
3* Maîtres Dragon 7 11:42.73
4 MC+ 5 11:38.47
5* BananaShip 10 11:50.60
6 Tsunami 8 11:43.50
7 Something's on Fire 4 11:36.29
8 Motorboaters 11 11:54.89
9 Asian Dragons 12 11:55.09
10 Dragons du Richelieu 6 11:41.28
11 Drag'Eau 13 12:07.05
12 WD-40 3 11:24.06
13* Beat Boat 14 12:17.18
14 Carleton Dragon Boat 15 12:31.48
15 Faucons 9 11:45.69
* Boat 3: 5s penalty for not giving room in turn 5
Boat 5: 5s penalty for not giving room in turn 7
Boat 13: 5s penalty for not giving room in turn 7
Course Couloir 2000m Sport Mixte Finale B Heure Rang Temps
Équipe
82 1 Les Barbares de Québec 14:30 7 10:59.91
2 Bras de Fer 6 10:58.54
3 True Grit 5 10:57.93
4 22D-Premier Mixed B 4 10:51.49
5 Dragon Beasts 1 10:45.08
6 Sutton 3 10:49.38
7 H2O 50+ Mixte Senior B 2 10:45.14
8 Verdun Force 10 11:59.30
9 RBC Comets 9 11:01.30
10 22D Senior B Mixte 8 11:00.66
Course Couloir 2000m Sport Mixte Finale A Heure Rang Temps
Équipe
83 1 22D-Premier Mixed A 15:15 1 10:01.61
2 The Double-Dippers 4 10:31.52
3 H2O Arsenal Premier Mixte 2 10:18.04
4 H2O 40+ Mixte Senior A 3 10:22.44
5* Gunnel Gremlins 9 10:58.65
6 Tornade 6 10:39.27
7* Les Crinqués 5 10:34.57
8 22Dragons Senior A Mixte 8 10:56.87
9* Evolution 10 11:40.05
10 Drakkar 7 10:43.42
* Boat 5: 5s penalty for not giving room to boat 4 in turn 3
Boat 7: 5s penalty for contact with boat 9 in turn 4
Boat 9: 3 x 5s penalties for not giving room to boat 7 (turn 5) and boats 3 & 4 (turn 7)