Programmes des Courses Samedi
Race Program Saturday
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 1 Time Rank Time
1 1 Initiation Ninja 8:00 6 2:35.24
2 Dantat Squad 5 2:27.20
3 H2o Shockwave mixte 4 2:23.83
4 Maki Catta 3 2:23.29
5 Epics 2 2:20.76
6 Maitres Dragons 1 2:19.96
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 2 Time Rank Time
2 1 Malia 8:10 3 2:25.42
2 Desjardins 5 2:29.37
3 Harvard Engine 9 (Harvard U) 2 2:23.73
4 Maroon 6 2:38.60
5 North American Education Resource 4 2:26.90
6 Titans BEAST! 1 2:21.44
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 3 Time Rank Time
3 1   8:20    
2 Typhon Dragon Boat 1 2:19.05
3 416 Ronin 5 2:26.89
4 Maya HTT 3 2:22.30
5 Paddlers Anonymous daCatch 4 2:24.59
6 Tsunami 2 2:20.11
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 4 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 4 Time Rank Time
4 1 BIF 8:28 2 2:26.57
2 Dragons d'acier-Canam 3 2:32.00
3 Caravela 5 2:37.14
4 MineKee   DNS
5 Paddlers Anonymous daWave 4 2:35.54
6 Something's on Fire 1 2:25.14
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 5 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 5 Time Rank Time
5 1 York Region DBC 8:36 3 2:23.41
2 Beat Boat 4 2:23.51
3 Electric Dragons NYC 5 2:24.42
4 Jade Dragons 6 2:28.31
5 Mixstream 1 2:16.94
6 Phoenix Warriors 2 2:21.27
       
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 6 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 6 Time Rank Time
6 1 Bell Vikings 8:44 6 2:34.99
2 Fyujon BEAST! 1 2:16.51
3 Laurier Dragon Hawks 5 2:21.06
4 Motorboaters 4 2:19.37
5 Raging BEAST! 3 2:18.25
6 H2O-Tempest 2 2:17.43
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 7 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 7 Time Rank Time
7 1 UEAA - United East Athletics Association 8:52 1 2:15.54
2 GBC Huskies 3 2:21.97
3 U of T Engineering Iron Dragons Purple 2 2:16.00
4 MS Fireball 6 2:31.39
5 Red Pandas 4 2:26.31
6 GingerBreadCrew 5 2:29.88
Course Couloir 500m Communauté Mixte Éliminatoire 8 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Heat 8 Time Rank Time
8 1   9:00    
2 BananaShip 3 2:20.32
3 Les Arsènes 2 2:20.23
4 Asian Dragons 1 2:19.67
5 Arowana 4 2:23.97
6 Hurricanes 5 2:29.63
Course Couloir 500m Sport Mixte Round 1 * Small boat Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Round 1 * Small boat Time Rank Time
9 1 Verdun Force White 9:04 3 2:32.38
2 22D Senior B Mixte 1 2:28.67
3 Verdun Force Blue 2 2:29.58
4 Cascades Premier 4 2:35.44
5 Team Kaya 5 2:43.08
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Heat 1 Time Rank Time
10 1 Austin Coolers 9:08 5 2:17.46
2 NYPD Mixed 6 2:19.10
3 Arsenal Mixte 1 2:05.18
4 O.N.E. Racing 4 2:11.89
5 Les Crinqués 3 2:10.81
6 Phoenix Evolution 2 2:10.70
Course Couloir 500m Sport Mixte Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Heat 2 Time Rank Time
11 1 Student - McGill DBZ 9:16 4 2:14.20
2 Drakkar 3 2:13.19
3 Student - Descendants of the Dragon Thunder 5 2:22.64
4 Sutton 2 2:13.17
5 22Dragons Senior A - Mixte 1 2:08.43
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Heat 3 Time Rank Time
12 1 Student - Descendants of the Dragon Lightning 9:24 5 2:13.73
2 Wolfstorm 4 2:13.49
3 Ottawa DBC Senior A 2 2:05.91
4 22Dragons Premier Mixed A 1 2:05.22
5 The Double-Dippers 3 2:06.69
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Éliminatoire 4 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Heat 4 Time Rank Time
13 1 H2O 50+ Mixte Senior B 9:32 2 2:13.02
2 RBC Comets 3 2:13.64
3 CIBC Aventura Visa 1 2:12.47
4 Barbares de Quebec 4 2:14.33
5 22Dragons Senior B - Mixte 5 2:14.79
6 Student - Concordia 6 2:18.94
Course Couloir 500m Sport Mixte Éliminatoire 5 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Heat 5 Time Rank Time
14 1   9:40    
2 Student - Phoenix ETS Fireball 4 2:12.83
3 Tornade 2 2:08.66
4 H2O 40+ Mixte Senior A 1 2:07.07
5 22Dragons Premier Mixed B 3 2:11.44
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship Éliminatoire 1 Champion Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship Heat 1 Champion Time Rank Time
15 1 Qing Zhi Meng 9:48 5 2:35.93
2 Altima Telcom Hubei 3 2:26.82
3 Yucong Wang Immobilier & Smartmi Capital -Fujian No. 2   2:27.15
4 Qinghua MCCAF 2 2:25.50
5 Smartmi Capital & Yucong Wang Immobilier-Fujian No. 1 6 2:45.46
6 MAC Hunan No. 1 1 2:23.05
Course Couloir 500m Chinese Friendship Éliminatoire 1 New Star Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship Heat 1 New Star Time Rank Time
16 1   9:56    
2 Shanghai SuZhe WeiQing Immobilier 3 2:29.93
3 Beijing DBT 2 2:27.50
4 Broad Shanxi 1 2:24.99
5 Fandeng Reading  MTL Friendship-Hebei 4 3:00.53
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship Éliminatoire 2 New Star Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship Heat 2 New Star Time Rank Time
17 1 Smartmi  OhQuebec 10:04 4 2:45.58
2 Victoria Education Shandong 5 2:46.05
3 Shanghai ZhengRong 3 2:34.25
4 Guo Mei Immobilier-Guangxi 2 2:33.53
5 College Sino-Canadien 1 2:32.96
6 BOSHI Int'l Property Investment Group-Hunan No.2 6 2:48.64
 
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale G/H 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final G/H 1 Time Rank Time
18 1   10:12    
2 Initiation Ninja 4 2:37.21
3 GingerBreadCrew 1 2:28.46
4 MS Fireball 3 2:32.84
5 Paddlers Anonymous daWave 2 2:32.29
6      
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale G/H 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final G/H 2 Time Rank Time
19 1 Maroon 10:20 5 2:29.94
2 Bell Vikings 3 2:29.41
3 Hurricanes 4 2:29.66
4 Dragons d'acier-Canam 2 2:29.16
5 Caravela 1 2:28.35
6      
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale E/F 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final E/F 1 Time Rank Time
20 1 Dantat Squad 10:28 1 2:22.04
2* Red Pandas 6 2:27.65
3 Electric Dragons NYC 4 2:23.75
4 Paddlers Anonymous daCatch 2 2:22.46
5 BIF 3 2:23.69
6 Jade Dragons 5 2:26.47
*3s penalty for not staying in the center of the lane
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale E/F 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final E/F 2 Time Rank Time
21 1 North American Education Resource 10:36 6 2:25.88
2 Malia 1 2:24.04
3 Arowana 2 2:24.11
4 Something's on Fire 3 2:24.71
5 416 Ronin 4 2:25.37
6 Desjardins 5 2:25.64
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale C/D 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final C/D 1 Time Rank Time
22 1 Beat Boat 10:44 2 2:20.61
2 GBC Huskies 3 2:21.71
3 Epics 1 2:17.37
4 Laurier Dragon Hawks 4 2:21.80
5 Maya HTT 6 DNS
6 Harvard Engine 9 (Harvard U) 5 2:23.51
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale C/D 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final C/D 2 Time Rank Time
23 1 York Region DBC 10:52 4 2:20.39
2 Titans BEAST! 5 2:20.68
3 BananaShip 6 2:20.95
4 Phoenix Warriors 1 2:19.05
5 Maki Catta 3 2:19.34
6 H2o Shockwave mixte 2 2:19.26
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale A/B 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final A/B 1 Time Rank Time
24 1 Maitres Dragons 11:00 6 2:18.02
2 Raging BEAST! 4 2:17.84
3 U of T Engineering Iron Dragons Purple 5 2:17.97
4 Fyujon BEAST! 2 2:17.43
5 Typhon Dragon Boat 1 2:15.82
6 Tsunami 3 2:17.49
Course Couloir 500m Communauté Mixte Semi Finale A/B 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Semi Final A/B 2 Time Rank Time
25 1 Asian Dragons 11:08 6 2:19.65
2 H2O-Tempest 3 2:16.92
3 UEAA - United East Athletics Association 1 2:16.02
4 Mixstream 2 2:16.08
5 Motorboaters 4 2:17.56
6 Les Arsènes 5 2:19.45
Course Couloir 500m Étudiant Mixte Semi Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 500m Student Mixed Semi Final  Time Rank Time
26 1 Student - Descendants of the Dragon Thunder 11:16 5 2:22.97
2 Student - McGill DBZ 3 2:13.85
3 Student - Phoenix ETS Fireball 1 2:12.54
4 Student - Descendants of the Dragon Lightning 2 2:13.44
5 Student - Concordia 4 2:15.46
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Round 2 * Small boat Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Round 2 * Small boat Time Rank Time
27 1 Team Kaya 11:20 4 2:35.23
2 Cascades Premier 3 2:34.92
3 22D Senior B Mixte 2 2:30.13
4 Verdun Force White 5 2:40.15
5 Verdun Force Blue 1 2:27.54
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship New Star Free Finale 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship New Star Free Final 1 Time Rank Time
28 1 Guo Mei Immobilier-Guangxi 12:30 1 2:27.76
2 Smartmi Capital & Yucong Wang Immobilier-Fujian No. 1 2 2:34.19
3 Tianjin University 4 2:50.21
4 JC Group 5 3:06.62
5 Fandeng Reading  MTL Friendship-Hebei 3 2:41.05
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship New Star Free Finale 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship New Star Free Final 2 Time Rank Time
29 1 BOSHI Int'l Property Investment Group-Hunan No.2. 12:38 4 2:30.18
2 Qinghua MCCAF 2 2:24.43
3 Beijing DBT 5 2:31.27
4 Broad Shanxi 1 2:20.72
5 Shanghai SuZhe WeiQing Immobilier 3 2:27.92
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship New Star Free Finale 3 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship New Star Free Final 3 Time Rank Time
30 1 Smartmi  OhQuebec 12:46 3 2:44.84
2 College Sino-Canadien 2 2:35.87
3 Jiade Academy AnShan 4 3:03.99
4 Victoria Education Shandong 1 2:29.63
5      
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship Champion Free Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship Champion Free Final  Time Rank Time
31 1 Altima Telecome Hubei 12:52 2 2:19.17
2 MAC Hunan No. 1 3 2:19.64
3 Shanghai ZhengRong 4 2:19.67
4 Mengchenghui 6 2:32.98
5 Qing Zhi Meng 5 2:28.51
6 Yucong Wang Immobilier & Smartmi Capital -Fujian No. 2 1 2:18.51
Course Couloir 500m Sport Mixte Semi Finale C/D 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Semi Final C/D 1 Time Rank Time
32 1   12:58    
2 Barbares de Quebec 1 2:13.00
3 Sutton 2 2:13.90
4 Drakkar 3 2:14.30
5 22Dragons Senior B - Mixte 4 2:14.50
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Semi Finale C/D 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Semi Final C/D 2 Time Rank Time
33 1 NYPD Mixed 13:06 4 2:19.77
2 RBC Comets 3 2:13.90
3 H2O 50+ Mixte Senior B 1 2:12.60
4 Wolfstorm 2 2:13.70
5 Austin Coolers 5 2:21.17
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Semi Finale A/B 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Semi Final A/B 1 Time Rank Time
34 1 22Dragons Premier Mixed B 13:14 5 2:09.34
2 22Dragons Senior A - Mixte 3 2:07.47
3 22Dragons Premier Mixed A 1 2:05.60
4 Ottawa DBC Senior A 2 2:06.87
5 Tornade 4 2:08.57
6 O.N.E. Racing 6 2:13.71
Course Couloir 500m Sport Mixte Semi Finale A/B 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Semi Final A/B 2 Time Rank Time
35 1 Les Crinqués 13:22 4 2:09.53
2 H2O 40+ Mixte Senior A 2 2:07.99
3 Arsenal Mixte 1 2:07.76
4 The Double-Dippers 3 2:08.63
5 Phoenix Evolution 5 2:11.13
6 CIBC Aventura Visa 6 2:15.10
Course Couloir 500m Sport Femme Round 1 * Small boat Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Round 1 * Small boat Time Rank Time
36 1   13:28    
2 Malia 4 2:43.06
3 Cascades Women Senior A 2 2:32.39
4 H2O Arsenal Premiere Femmes 1 2:32.05
5 H2O 50+ Femmes Senior B 3 2:41.02
6      
Course Couloir 500m Communauté Femme Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Women Heat 1 Time Rank Time
37 1 Tiger Lillies 13:34 4 2:40.47
2 Power of 20 3 2:38.80
3 BEAST! Women 1 2:30.47
4 22D U24 True Grit Women B 2 2:33.77
5 Aquavit 5 2:41.71
6 Nogard 6 2:41.97
Course Couloir 500m Communauté Femme Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Women Heat 2 Time Rank Time
38 1 Montreal Waves 13:42 3 2:26.01
2 FBI 5 2:31.38
3 Féd des Québecois d'origine chinoise MFW 1 2:23.61
4 Torpilles 4 2:26.91
5 Mille pales 2 2:24.87
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Heat 1 Time Rank Time
39 1   13:50    
2 Bytown Sportchicks Senior A 2 2:11.55
3 H2o Gonzesses- Shockwave 4 2:26.45
4 22D Premier Women 1 2:10.08
5 H2O 50+ Femmes Senior B 3 2:22.92
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Heat 2 Time Rank Time
40 1   13:58    
2 22D U24 - True Grit Women 3 2:15.31
3 H2O 40+ Femmes Senior A 2 2:12.88
4 Ottawa Senior A Galley Girls 1 2:11.01
5 Verdun Women 4 2:30.15
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Éliminatoire 3 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Heat 3 Time Rank Time
41 1 Phoenix Firefly 14:06 4 2:19.21
2 22D Senior B Women 5 2:22.64
3 Kerozen 1 2:11.83
4 22D Senior A Women 3 2:12.80
5 H2o Arsenal Premiere Femmes 2 2:12.37
6      
Course Couloir 500m Sport Open Éliminatoire 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Open Heat 1 Time Rank Time
42 1 22D Senior A Open 14:14 4 2:09.13
2 22D U24 - True Grit Open 1 2:07.36
3 BEAST! Men 5 2:14.56
4 Verdun Men 6 2:14.63
5 Rideau Titans 3 2:08.39
6 H2O 40+ Open Senior A 2 2:08.23
Course Couloir 500m Sport Open Éliminatoire 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Open Heat 2 Time Rank Time
43 1 Draveurs 14:22 3 2:14.44
2 H2O Arsenal Premiere Open 1 2:03.51
3 22D Premier Open 2 2:04.17
4 Phoenix Legion   DNS
5 NYPD Men 4 2:16.65
6      
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale H Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final H Time Rank Time
44 1   14:28    
2 Maroon 2 2:33.54
3 Initiation Ninja 3 2:36.41
4 Hurricanes 1 2:32.04
5      
6      
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale G Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final G Time Rank Time
45 1 Bell Vikings 14:36 3 2:32.13
2 Paddlers Anonymous daWave 5 2:33.13
3 Caravela 4 2:32.20
4 GingerBreadCrew 1 2:30.70
5 Dragons d'acier-Canam 2 2:31.18
6 MS Fireball 6 2:39.68
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale F Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final F Time Rank Time
46 1 Red Pandas 14:44 1 2:22.94
2 Desjardins 5 2:28.74
3 Electric Dragons NYC 2 2:23.53
4 416 Ronin 4 2:27.14
5 Jade Dragons 3 2:24.17
6 North American Education Resource 6 2:29.27
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale E Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final E Time Rank Time
47 1 Something's on Fire 14:52 2 2:21.64
2 Paddlers Anonymous daCatch 1 2:20.91
3 Malia 6 2:24.97
4 Dantat Squad 4 2:24.54
5 Arowana 5 2:24.71
6 BIF 3 2:22.74
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale D Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final D Time Rank Time
48 1 Maya HTT 15:00   DNS
2 Titans BEAST! 4 2:22.04
3 Laurier Dragon Hawks 2 2:21.30
4 York Region DBC 3 2:21.84
5 Harvard Engine 9 (Harvard U) 5 2:22.27
6 BananaShip 1 2:20.44
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale C Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final C Time Rank Time
49 1 Maki Catta 15:08 2 2:21.00
2 Beat Boat 4 2:21.61
3 Phoenix Warriors 3 2:21.30
4 Epics 1 2:20.57
5 H2o Shockwave mixte 5 2:22.04
6 GBC Huskies 6 2:22.31
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final B Time Rank Time
50 1 Maitres Dragons 15:16 5 2:21.17
2 Les Arsènes 6 2:21.87
3 Raging BEAST! 2 2:18.94
4 Motorboaters 3 2:20.01
5 U of T Engineering Iron Dragons Purple 1 2:18.60
6 Asian Dragons 4 2:21.14
Course Couloir 500m Communauté Mixte Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Mixed Final A Time Rank Time
51 1 H2O-Tempest 15:24 5 2:18.24
2 Fyujon BEAST! 4 2:17.80
3 UEAA - United East Athletics Association 1 2:16.27
4 Typhon Dragon Boat 3 2:16.90
5 Mixstream 2 2:16.74
6 Tsunami 6 2:18.74
Course Couloir 500m Étudiant Mixte Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 500m Student Mixed Final  Time Rank Time
52 1 Student - Descendants of the Dragon Thunder 15:32 5 2:25.02
2 Student - McGill DBZ 3 2:13.77
3 Student - Phoenix ETS Fireball 1 2:12.70
4 Student - Descendants of the Dragon Lightning 2 2:13.63
5 Student - Concordia 4 2:14.70
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Round 3 * Small boat Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Round 3 * Small boat Time Rank Time
53 1 Cascades Premier 15:38 2 2:33.08
2 Verdun Force White 4 2:38.79
3 Team Kaya 5 2:44.29
4 22D Senior B Mixte 3 2:34.18
5 Verdun Force Blue 1 2:29.25
6      
500m Sport Mixed Small boat - Final Results Rank Average Combined
Verdun Force Blue 1 2:28.79 7:26.37
22D Senior B Mixte 2 2:30.99 7:32.98
Cascades Premier 3 2:34.48 7:43.44
Verdun Force White 4 2:37.11 7:51.32
Team Kaya 5 2:40.87 8:02.60
Course Couloir 500m Chinese Friendship New Star Mixte Finale 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship New Star Mixte Final 1 Time Rank Time
54 1 Smartmi  OhQuebec 15:40 5 2:43.05
2 Shanghai SuZhe WeiQing Immobilier 4 2:27.24
3 Broad Shanxi 2 2:23.27
4 Victoria Education Shandong 3 2:26.74
5 BOSHI Int'l Property Investment Group-Hunan No.2 1 2:21.30
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship New Star Mixte Finale 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship New Star Mixte Final 2 Time Rank Time
55 1 Tianjin University 15:48 5 2:43.52
2 Jiade Academy AnShan 4 2:42.96
3 Qinghua MCCAF 2 2:20.01
4 Shanghai ZhengRong 1 2:19.10
5 Beijing DBT 3 2:24.14
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship New Star Mixte Finale 3 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship New Star Mixte Final 3 Time Rank Time
56 1 Fandeng Reading  MTL Friendship-Hebei 15:56 4 2:45.83
2 Guo Mei Immobilier-Guangxi 1 2:32.38
3 Mengchenghui 3 2:44.26
4 College Sino-Canadien 2 2:38.92
5      
6      
Course Couloir 500m Chinese Friendship Champion Mixte Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 500m Chinese Friendship Champion Mixte Final  Time Rank Time
57 1 MAC Hunan No. 1 16:04 4 2:33.11
2 Altima Telecome Hubei 2 2:19.50
3 Yucong Wang Immobilier & Smartmi Capital -Fujian No. 2 1 2:18.24
4 Qing Zhi Meng 3 2:29.41
5 JC Group 6 2:56.00
6 Smartmi Capital & Yucong Wang Immobilier-Fujian No. 1 5 2:36.08
Course Couloir 500m Sport Mixte Finale D Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Final D Time Rank Time
58 1   16:12    
2 Austin Coolers 2 2:20.74
3 22Dragons Senior B - Mixte 1 2:17.67
4 NYPD Mixed 3 2:20.84
5      
6      
Course Couloir 500m Sport Mixte Finale C Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Final C Time Rank Time
59 1 RBC Comets 16:20 5 2:15.17
2 Sutton 3 2:13.93
3 H2O 50+ Mixte Senior B 1 2:12.93
4 Barbares de Quebec 2 2:13.87
5 Wolfstorm 4 2:14.50
6 Drakkar 6 2:15.30
Course Couloir 500m Sport Mixte Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Final B Time Rank Time
60 1 O.N.E. Racing 16:28 6 2:13.40
2 Phoenix Evolution 4 2:12.23
3 Tornade 1 2:11.63
4 Les Crinqués 2 2:11.73
5 22Dragons Premier Mixed B 5 2:12.40
6 CIBC Aventura Visa 3 2:11.93
Course Couloir 500m Sport Mixte Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Mixed Final A Time Rank Time
61 1 The Double-Dippers 16:34 6 2:09.06
2 Ottawa DBC Senior A 4 2:08.30
3 Arsenal Mixte 3 2:07.13
4 22Dragons Premier Mixed A 1 2:06.09
5 H2O 40+ Mixte Senior A 2 2:06.76
6 22Dragons Senior A - Mixte 5 2:08.80
Course Couloir 500m Sport Femme Round 2 * Small boat Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Round 2 * Small boat Time Rank Time
62 1   16:40    
2 H2O Arsenal Premiere Femmes 1 2:29.71
3 Malia 4 2:41.72
4 H2O 50+ Femmes Senior B 3 2:40.55
5 Cascades Women Senior A 2 2:30.65
6      
Course Couloir 500m Communauté Femme Semi Finale 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Women Semi-Final 1 Time Rank Time
63 1 Aquavit 16:46 5 2:40.25
2 FBI 3 2:31.85
3 Mille pales 1 2:24.77
4 Montreal Waves 2 2:28.48
5 22D U24 True Grit Women B 4 2:34.95
6 Nogard 6 2:42.19
Course Couloir 500m Communauté Femme Semi Finale 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Women Semi-Final 2 Time Rank Time
64 1 Power of 20 16:54 4 2:36.35
2 BEAST! Women 3 2:29.98
3 Féd des Québecois d'origine chinoise MFW 1 2:26.91
4 Torpilles 2 2:27.91
5 Tiger Lillies 5 2:38.69
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Semi Finale 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Semi-Final 1 Time Rank Time
65 1   17:02    
2 Phoenix Firefly 3 2:19.14
3 Bytown Sportchicks Senior A 1 2:11.60
4 Kerozen 2 2:12.40
5 22D Senior B Women 4 2:25.21
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Semi Finale 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Semi-Final 2 Time Rank Time
66 1   17:10    
2 22D U24 - True Grit Women 3 2:14.43
3 Ottawa Senior A Galley Girls 1 2:09.70
4 H2o Arsenal Premiere Femmes 2 2:10.90
5 H2O 50+ Femmes Senior B 4 2:22.17
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Semi Finale 3 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Semi-Final 3 Time Rank Time
67 1 Verdun Women 17:18 5 2:31.51
2 H2O 40+ Femmes Senior A 2 2:11.43
3 22D Premier Women 1 2:10.76
4 22D Senior A Women 3 2:12.73
5 H2o Gonzesses- Shockwave 4 2:26.68
6      
Course Couloir 500m Sport Open Semi Finale 1 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Open Semi-Final 1 Time Rank Time
68 1 NYPD Men 17:26 5 2:17.67
2 22D Senior A Open 3 2:10.36
3 22D Premier Open 1 2:05.39
4 22D U24 - True Grit Open 2 2:08.13
5 Draveurs 4 2:17.13
6      
Course Couloir 500m Sport Open Semi Finale 2 Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Open Semi-Final 2 Time Rank Time
69 1 Verdun Men 17:34 4 2:15.17
2 Rideau Titans 3 2:07.66
3 H2O Arsenal Premiere Open 1 2:06.19
4 H2O 40+ Open Senior A 2 2:07.50
5 BEAST! Men 5 2:15.33
6      
Programmes des Courses Dimanche
Course Couloir 500m Sport Femme Round 3 * Small boat Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Round 3 * Small boat Time Rank Time
70 1   8:00    
2 Malia 4 2:39.99
3 H2O 50+ Femmes Senior B 3 2:34.99
4 H2O Arsenal Premiere Femmes 2 2:28.02
5 Cascades Women Senior A 1 2:27.05
6      
500m Sport Women Small boat - Final Results Rank Average Combined
H2O Arsenal Premiere Femmes 1 2:29.93 7:29.78
Cascades Women Senior A 2 2:30.03 7:30.09
H2O 50+ Femmes Senior B 3 2:38.85 7:56.56
Malia 4 2:41.59 8:04.77
Course Couloir 500m Communauté Femme Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Women Final B Time Rank Time
71 1   8:10    
2 Aquavit 5 2:41.45
3 Power of 20 4 2:36.65
4 22D U24 True Grit Women B 1 2:31.24
5 Tiger Lillies 3 2:36.44
6 Nogard 2 2:35.11
Course Couloir 500m Communauté Femme Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 500m Community Women Final A Time Rank Time
72 1 BEAST! Women 8:20 4 2:27.32
2 Montreal Waves 5 2:27.35
3 Féd des Québecois d'origine chinoise MFW 1 2:21.48
4 Mille pales 2 2:23.55
5 Torpilles 3 2:25.08
6 FBI 6 2:34.82
Course Couloir 500m Sport Femme Finale C Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Final C Time Rank Time
73 1   8:28    
2 Verdun Women 3 2:26.79
3 22D Senior B Women 1 2:23.59
4 H2o Gonzesses- Shockwave 2 2:25.69
5      
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Final B Time Rank Time
74 1   8:36    
2 Phoenix Firefly 3 2:17.41
3 22D Senior A Women 1 2:12.45
4 22D U24 - True Grit Women 2 2:13.51
5 H2O 50+ Femmes Senior B 4 2:21.28
6      
Course Couloir 500m Sport Femme Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Women Final A Time Rank Time
75 1 H2O 40+ Femmes Senior A 8:44 6 2:11.41
2 Bytown Sportchicks Senior A 5 2:11.11
3 22D Premier Women 2 2:09.77
4 Ottawa Senior A Galley Girls 3 2:10.44
5 H2o Arsenal Premiere Femmes 4 2:10.77
6 Kerozen 1 2:09.74
Course Couloir 500m Sport Open Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Open Final B Time Rank Time
76 1   8:52    
2 NYPD Men 3 2:15.85
3 Verdun Men 2 2:12.98
4* Draveurs 4 2:18.41
5 BEAST! Men 1 2:10.41
6      
*3s penalty for not staying in the center of the lane
Course Couloir 500m Sport Open Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 500m Sport Open Final A Time Rank Time
77 1 Rideau Titans 9:00 4 2:06.19
2 22D U24 - True Grit Open 3 2:05.43
3* H2O Arsenal Premiere Open 5 2:06.36
4 22D Premier Open 1 2:02.42
5 H2O 40+ Open Senior A 2 2:04.22
6 22D Senior A Open 6 2:07.49
*3s penalty for not staying in the center of the lane
Course Couloir 1000m Chinese Friendship Champion Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 1000m Community Chinese Friendship Champion  Time Rank Time
78 1 Qing Zhi Meng 9:30 5 6:21.82
2 Altima Telecome Hubei 2 5:37.07
3 Yucong Wang Immobilier & Smartmi Capital -Fujian No. 2 1 5:34.17
4 Qinghua MCCAF 4 6:02.89
5 Smartmi Capital & Yucong Wang Immobilier-Fujian No. 1 6 6:24.48
6 MAC Hunan No. 1 3 5:57.50
       
       
       
Course Couloir 1000m Chinese Friendship New Star Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 1000m Community Chinese Friendship New Star  Time Rank Time
79 1 BOSHI Int'l Property Investment Group-Hunan No.2 10:00 5 6:07.01
2 Shanghai SuZhe WeiQing Immobilier 4 6:03.38
3 Beijing DBT 3 6:00.26
4 Broad Shanxi 2 5:51.76
5 Fandeng Reading  MTL Friendship-Hebei 9 6:46.69
6 Smartmi  OhQuebec 10 6:49.46
7 Victoria Education Shandong 6 6:11.22
8 Shanghai ZhengRong 1 5:44.91
9 Guo Mei Immobilier-Guangxi 7 6:14.19
10 College Sino-Canadien 8 6:25.94
       
*3s bonus for being impeded in turn #1
Course Couloir 2000m Communauté Femme Finale + petit fem  Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Community Women Final + Small Wo  Time Rank Time
80 1 Aquavit 10:40 8 12:38.68
2 Power of 20 7 12:37.49
3 Tiger Lillies 9 12:51.90
4+ Nogard 10 12:56.81
5*** 22D U24 True Grit Women B 11 13:00.58
6 FBI 5 12:21.60
7 Montreal Waves 3 11:52.32
8* BEAST! Women 6 12:33.61
9 Torpilles 4 12:19.31
10+ Mille pales 2 11:37.90
11** Féd des Québecois d'origine chinoise MFW 1 11:28.47
12 Malia 3 12:54.11
13 H2O 50+ Femmes Senior B   DNS
14 Cascades Women Senior A 2 12:10.76
15 H2O Arsenal Premiere Femmes 1 11:28.88
* Boat 8: 5s penalty for impeding boat 11 on straightaway
** Boat 11: 3s bonus for being impedecd by boat 8 on straightaway
*** Boat 5: 5s penalty for impeding boat 4 on turn 1; 5s penalty for impeding boats 4 and 10 on turn 3
+ Boat 4: 5s bonus for being impeded by boat 5 on turn 1; 3s bonus for being impeded by boat 5 on turn 3
++ Boat 10: 3s bonus for being impeded by boat 5 on turn 3
Course Couloir 2000m Sport Femme Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Sport Women Final  Time Rank Time
81 1 Verdun Women 11:20 13 12:37.28
2++++ H2o Gonzesses- Shockwave 12 12:22.42
3+++ 22D Senior B Women 11 11:50.97
4*** H2O 50+ Femmes Senior B 10 11:46.37
5**** Phoenix Firefly 9 11:08.09
6 22D U24 - True Grit Women 6 10:38.81
7$ 22D Senior A Women 8 10:52.05
8+ H2O 40+ Femmes Senior A 3 10:21.75
9 Bytown Sportchicks Senior A 4 10:25.55
10** H2o Arsenal Premiere Femmes 7 10:42.60
11++ Ottawa Senior A Galley Girls 2 10:11.42
12* 22D Premier Women 1 10:08.22
13 Kerozen 5 10:27.11
* Boat 12: 5s penalty for missing buoy in turn 3
** Boat 10: 3s penalty for impeding boat 4 in turn last straightaway; 5s penalty for impeding boat 11 in turn 3
*** Boat 4: 1s bonus for being impeded by boat 10 in last straightaway; 2s bonus for collision with boat 7 in turn 2
**** Boat 5: 5s penalty for impeding boat 8 in turn 1; 3s bonus for being impeded by boat 3 in turn 2
+ Boat 8: 2s bonus for being impeded by boat 5 in turn 1
++ Boat 11: 2s bonus for being impeded by boat 10 in turn 3
+++ Boat 3: 5s penalty for impeding boat 5 in turn 2
++++ Boat 2: 10s bonus for being pushed wide by boat 7 in turn 2
$ Boat 7: 5s penalty for collision with boat 4 in turn 2
Course Couloir 2000m Sport Open Finale  Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Sport Open Final  Time Rank Time
82 1 Draveurs 12:00 8 10:57.63
2 NYPD Men 11 11:38.29
3 Verdun Men 9 11:10.69
4** BEAST! Men 10 11:27.77
5* H2O - U24 5 10:12.94
6*** 22D Senior A Open 6 10:16.11
7 H2O Arsenal Premiere Open 1 9:38.50
8 Rideau Titans 4 9:57.15
9 22D U24 - True Grit Open 7 10:21.01
10 H2O 40+ Open Senior A 3 9:53.80
11 22D Premier Open 2 9:38.60
* Boat 5: 5s penalty for missing buoy in turn 2
** Boat 4: 5s penalty for colliding with boat 6 in turn 2
*** Boat 6: 3s bonus for collision with boat 4 in turn 2
Course Couloir 2000m Communauté Mixte Finale  + petit mix C Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Community Mixed Final  + Small Mix C Time Rank Time
83 1 Initiation Ninja 12:40   DNS
2 Maroon   DNS
3 Hurricanes 3 12:12.67
4 MS Fireball   DNS
5 Paddlers Anonymous daWave   DNS
6 Caravela 2 12:08.70
7 Bell Vikings 6 12:20.71
8 Dragons d'acier-Canam 9 12:40.23
9 GingerBreadCrew 7 12:21.66
10** North American Education Resource 4 12:18.50
11 Desjardins   DNF
12** 416 Ronin 8 12:23.84
13*** Jade Dragons 5 12:19.98
14** Electric Dragons NYC 1 11:52.50
15 (5) Small - Team Kaya 5 13:51.83
1** Small - Verdun Force White 4 12:48.84
2*** Small - Cascades Premier 2 12:18.44
3* Small - 22D Senior B Mixte 1 12:07.93
4 Small - Verdun Force Blue 3 12:18.57
** 10s bonus each for boats 10, 12, 14, and small boat 1 for avoiding capsized boat
*** 15s bonus each for boat 13 and small boat 2 for avoiding capsized boat
Course Couloir 2000m Communauté Mixte Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Community Mixed Final B Time Rank Time
84 1 Red Pandas 13:20   DNS
2 Malia 8 12:02.33
3 Arowana 10 12:06.67
4 Dantat Squad   DNS
5 BIF 9 12:04.98
6 Something's on Fire 11 12:07.95
7 Paddlers Anonymous daCatch   DNS
8 Maya HTT   DNS
9 Harvard Engine 9 (Harvard U) 4 11:40.14
10 Titans BEAST! 6 11:55.92
11 York Region DBC 1 11:24.14
12 Laurier Dragon Hawks 7 12:00.57
13 BananaShip 2 11:33.95
14 GBC Huskies 5 11:52.00
15 H2o Shockwave mixte 3 11:36.50
*Boat 6: 5s penalty for impeding boat 5 in turn 3
**Boat 5: 8s bonus  for being impeded by boat 6 in turn 3
Course Couloir 2000m Communauté Mixte Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Community Mixed Final A Time Rank Time
85 1 Beat Boat 14:00 15 11:48.19
2 Phoenix Warriors 6 11:19.71
3 Maki Catta 10 11:28.52
4 Epics 11 11:34.80
5 Les Arsènes 12 11:35.04
6 Maitres Dragons 5 11:19.63
7 Asian Dragons 13 11:36.97
8 Motorboaters 14 11:43.09
9 Raging BEAST! 16 11:59.30
10 U of T Engineering Iron Dragons Purple 8 11:25.62
11 Tsunami 7 11:21.06
12 H2O-Tempest 4 11:19.10
13 Fyujon BEAST! 9 11:27.71
14 Typhon Dragon Boat 1 10:59.26
15 Mixstream 3 11:07.74
16 UEAA - United East Athletics Association 2 11:05.01
* Boat 6: 5s penalty for missing buoy
**Boat 9: 5s penalty for impeding boat 14 
Course Couloir 2000m Sport / étudiant Mixte Finale B Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Sport / Student Mixed Final B Time Rank Time
86 1+ NYPD Mixed 14:40 9 11:45.83
2* Austin Coolers 8 11:37.19
3 22Dragons Senior B - Mixte 3 10:43.07
4++ Drakkar 2 10:42.91
14** True Grit 4 10:47.87
5 RBC Comets 5 10:51.29
6 Wolfstorm 7 11:05.93
7 Sutton 1 10:31.58
8 Barbares de Quebec 6 10:52.20
9 Student - Descendants of the Dragon Lightning 5 12:24.62
10 Student - Concordia 3 11:08.09
11 Student - McGill DBZ 4 11:11.79
12 Student - Descendants of the Dragon Thunder 2 11:07.03
13*** Student - Phoenix ETS Fireball 1 10:46.32
* Boat 2: 5s penalty for impeding boat 1 in turn 1
**Boat 14: 5s penalty for colliding with boat 4 in turn 1; 5s penalty for missing buoy in turn 2; 15s penalty for not giving right of way in turn 3. 
***Boat 13: 5s penalty for colliding with boat 12
+ Boat 1: 8s bonus for being impeded by boat 14 in turn 2
++ Boat 4: 5s bonus fr being impeded by boat 14 in turn 2
Course Couloir 2000m Sport  Mixte Finale A Heure Rang Temps
Race Lane 2000m Sport Mixed Final A Time Rank Time
87 1 H2O 50+ Mixte Senior B 15:20 8 10:21.71
2 O.N.E. Racing 10 10:29.69
3* 22Dragons Premier Mixed B 11 10:34.56
4 Phoenix Evolution 12 10:38.54
5** CIBC Aventura Visa 13 10:42.74
6*** Les Crinqués 7 10:18.50
7 Tornade 6 10:17.67
8 The Double-Dippers 9 10:22.55
9 22Dragons Senior A - Mixte 5 10:04.81
10 Ottawa DBC Senior A 4 10:01.95
11 Arsenal Mixte 3 9:56.52
12 H2O 40+ Mixte Senior A 2 9:52.45
13 22Dragons Premier Mixed A 1 9:44.59
* Boat 3: 5s penalty for missing buoy in turn 2
** Boat 5: 5s penalty for colliding with boat 6 in turn 2
*** Boat 6: 3s bonus for collision with 5 in turn 2